
Grad s tisuću lica I. – Savjeti fotografa za urbana putovanja
Bilo da se radi o vikend izletu ili pažljivo planiranom putovanju, svjetski gradovi uvijek su fascinantni. Svaki odiše jedinstvenom atmosferom i nudi bezbroj mogućnosti koje rijetko susrećemo u svakodnevnom životu.
Bilo da dolazite avionom, vlakom ili se približavate gradu s autoceste - u mnogim slučajevima stječemo dojam o gradu prije nego što stignemo. Pogled je posebno impresivan iz aviona, poput ovog ovdje s pogledom na Honolulu. Rezervirajte mjesto do prozora u avionu kako biste uživali u prekrasnom pogledu od početka svog putovanja.
Ne postoji "najbolje" doba dana za fotografiranje u gradu. Možete pronaći prekrasna mjesta 24 sata dnevno, čak i bez dnevnog svjetla. Dapače, ponekad se isplati nekoliko puta fotografirati neku gradsku četvrt, npr. danju, pri zalasku sunca i navečer – tako da će svaki put stvoriti potpuno drugačiji efekt. Probajte i sami i dopustite da vas isto mjesto očara na različite načine u različito doba dana.
Igranje s dobom dana
- Danju snimite vrevu grada i njegove prekrasne kontraste.
- Noću grad je okupan svjetlima, što slikama daje živopisnu i živahnu atmosferu.
- Pri izlasku sunca možete uživati u najpoznatijim znamenitostima u zlatnoj svjetlosti.
- "Plavi sat" svakom gradu daje romantičnu atmosferu.
Razdoblje između mraka i izlaska sunca i razdoblje između zalaska sunca i mraka je "plavi sat". Kombinacija prigušenog sumračnog svjetla i umjetnih izvora svjetlosti može stvoriti vrlo poseban ugođaj koji na fotografijama ponekad izgleda gotovo mistično. Stubište na fotografiji može izgledati uobičajeno tijekom dana, ali rano ujutro, prije izlaska sunca, stvara uzbudljiv efekt zahvaljujući svjetlu ulične svjetiljke.
Gradovi nude mnoge mogućnosti za istraživanje odraza – poput jezera, reflektirajućih zgrada ili čak obične lokve. Budući da većina gradova ima visoke zgrade, a reflektirajuća površina često nije velika, dobro je koristiti širokokutni objektiv kako biste osigurali da se na fotografiji pojave sva područja koja želite reflektirati.
“Lensball” je staklena kugla koja reflektira objekt, krajolik ili područje postavljeno ispred nje, čineći sliku još uzbudljivijom. Staklenu kuglu smo postavili na drugu stranu obale Elbe u starom gradu Dresdena, tako da se zgrade odražavaju u staklenoj kugli. Za uspješnu kompoziciju vrijedi kuglu prilagoditi pravilu razmjernih trećina. Ove staklene kuglice za fotografije dostupne su u različitim veličinama i nude različite namjene.
Nadamo se da su vas naši savjeti inspirirali da isprobate ove ideje na svom sljedećem izletu. Želimo vam radosne trenutke avanturističke fotografije!
Srdačan pozdrav:
Annika i Mathias Koch